Pasaportun Tarihi Nedir?

Havacılıkla pek ilgisi olmasada havalimanı ve yolcu kavramlarını ele aldığımızda onların belli ülkeler için yurtdışına çıkmasını sağlayan,gerekli ve aynı zamanda zorunluluğu bulunan bir referans aracı vardır.Biz buna pasaport diyoruz.Peki pasaport nedir? Pasaport ne işe yarar? Pasaportun tarihi nedir ve pasaportun tarihinde neler gizlidir? İlk pasaportu kim icat etti? Bugün ki yazımızda bu konulara değineceğiz...

PASAPORTUN TARİHİ NEDİR?-PASAPORTUN TARİHÇESİ NEDİR?-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PASAPORT
Havacılıkta yolcuların pasaport ile ilişkisi,biniş kartının pasaportun içine sokulması ile başlar.
KANALIMIZA ABONE OLARAK BİZE DESTEK OLUN!!!👇👇👇👀
PASAPORTUN TARİHİ NEDİR?

Kimimiz çok önemli bir iş seyahati kimimiz ise bütün yıl çalıştıktan sonra yorgunluğu atabilme isteğinin heyecanı ile yurtdışına gitmek isteriz.Fakat bunu yapabilmek için almamız gereken bir evrak veya bir referans gerekir.Bunun ismi ise bütün dünya insanlarının bildiği ve kabul ettiği evrak olan pasaporttur.Günümüzde, dünya da bulunan bütün pasaportları incelediğimizde hepsinin şekil,kapağındaki yazıların verdiği mesaj,pasaport boyutları vesaire neredeyse aynı tip olduğunu görürüz.Her ülkenin kendine has pasaportu vardır.Paralarda nasıl görüyorsak,her ülkenin de kendi tarihini, geleneklerini ve göreneklerini anlatan uygun motiflerleri görürüz.  Aynı zamanda sahteciliği önlemek amacıyla da devlet otoriteleri pasaportun üzerine,içerisinde bulunan sayfaların içine gözle görülmeyecek bir hayli değişik güvenlik özellikleri gizlerler.Sınırdan sahte pasaportla geçmek isteyen şahıslar ise çoğunlukla sınır polislerinden geçemiyorlar ve bunun sonunda ise yakalanıyorlar.Peki pasaport nedir? Pasaport ne işe yarar? Hiç düşündünüz mü? Tanım olarak açıklamak gerekirse, kanunlarda açık bir şekilde ifade edilmiş olan ve elinde bulunduracak olan şahsın bununla beraber bir ülke sınırından başka bir ülke sınırına geçiş yapmasını bir zorluk yaşamadan sağlayan bir çeşit belgedir diyebiliriz.

PASAPORTUN TARİHİ NEDİR?-PASAPORTUN TARİHÇESİ NEDİR?-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PASAPORT
Pasaportlar,geçmişte sadece imzalı bir mektupken şimdi ise mikro çipli ve özel güvenlik detayları bulunan küçük birer kitapçık oldular.PASAPORTUN TARİHÇESİ NEDİR?

KANALIMIZA ABONE OLARAK BİZE DESTEK OLUN!!!👇👇👇👀

Günümüz yurtdışı seyahatleri için altın değerinde bir gereklilik olan pasaport,yeni çıkmış bir konu değildir.Tabiki de bu belgenin bir geçmişi, kendine göre bir tarihçesi ve bu tarihin altında ise bu konuya dair nice yaşanmış olaylar mevcuttur.Peki pasaportun tarihi nedir? Pasaport ilk ne zaman kullanılmaya başlanmıştır?Pasaportu ilk kim kullanmıştır? Buna dair tarihin ilk belirtileri milattan önce 450 tarihinde yaşanmış ve yaşanan olay sonrası şimdi yazacağım uygulanan yöntem bundan sonraki süreçlerde kullanılmaya başlanmıştır.Olay şöyledir ki; Nehemya adında bir kişi Antik İran kralına hizmet vermek adına Filistin'in bir bölümü boyunca ilerlemek ister ve Kraldan bir geçiş belgesi veya buna benzer bir mektup ister.Kral ise Nehemya'nın bu isteği üzerine, güvenli geçişini sağlamak maksadıyla ona bir mektup gönderir.Ve bu olay artık pasaportların başlangıcı olmuştur.Sadece Nehemya'nın mektubunda değil her pasaport sahibi için güvenli geçişi ve korunması temel amaç olmuştur.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PASAPORT


Neredeyse her evde en az bir tane bulunan eskiden mektup adıyla işlem gören ve günümüzde çokça gördüğümüz bu küçük kitapçıkların yani pasaportun ismi nasıl oluşmuştur? hiç merak ettiniz mi? Pasaport ismi fransızcadan türemiştir.Ve "passe" ile "porto" kelimelerinin yani "geç" ve "liman" kelimelerinin yan yana getirilmesiyle oluşmuş,günümüze kadar gelip,kullanılmaya devam etmiştir.Pasaport ismi neden fransızcadan türemiştir? Çünkü;Pasaport kavramı Fransa'dan gelen bir kavram olup, Fransa Kralı XIV Louis tarafından oluşturulmuştur.Yine bu döneminde seyahatlerin çoğu deniz yoluyla sağlanmaktaydı.Kral ise şahsi olarak imzaladığı ve mahkemelerce onaylanan mektuplar böylelikle kullanılmaya başlanmış ve bilinirlilik kazanmıştır.Bu dönem süresince ise tüm avrupa ülkeleri pasaport üretimi ve bunların verilmesi için gerekli tüm adımları atmışlardır.Bu atılan adımlar, günümüz pasaport sistemine ışık tutmuştur.Pasaport ve ayrıca vize kavramları günümüze kadar gelişim göstermiştir.Ülke vatandaşları artık başka ülkelere gitmek için vize veya pasaport almaları gerekti.

PASAPORTUN TARİHİ NEDİR?-PASAPORTUN TARİHÇESİ NEDİR?-GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PASAPORT
Osmanlı tarihinde ilk pasaport  2.Mahmut döneminde üretilmiştir.19.yüzyılda demiryolu ulaşımının gelişimi ile beraber avrupa üzerinde turizm sektörü çokça artış göstermiştir.Buna karşılık olarak pasaport ve vize uygulaması artmış ve o dönem pasaportlar için bir dönüm noktası olmuştur.Fakat 1861 tarihine geldiğimizde Fransa hükümeti pasaport ve vize uygulamasını kaldırmış ve ardından diğer avrupa ülkeleri ise aynı şekilde reaksiyon gösterip onlarda pasaport uygulmasını kaldırmıştır.Taaki 1914 senesine kadar.Birinci Dünya Savaşı'nın meydana gelmesi ile beraber  güvenlik zaafiyeti sebebiyle önceden uygulamasına son verilmiş olan pasaport gerekliliği artık tekrardan hasıl olmuştur.

Pasaport tarihiyle bizim tarihimiz birleşecek olursa; Osmanlı tarihinde ilk pasaport  2.Mahmut döneminde üretilmiştir.Osmanlı halkı hangi ülkeye gitmek istiyorlarsa o ülkeye ait pasaport çıkartmak zorundaydı.Sadece vatandaşlar değil elçilerden bu uygulamaya tabiydi.2.Mahmut, bu durumun Osmanlı'nın itibarını düşüreceğini düşündüğünden bir düzenleme yapıp 3 çeşit pasaport türü meydana getirtti.

Pasaportlar günümüze kadar sürekli gelişim içinde olmuştur.Geçmişte sadece imzalı bir mektupken şimdi ise mikro çipli ve özel güvenlik detayları bulunan küçük birer kitapçık oldular.Günümüzde pasaportlar artık ICAO'nun standarlarına uygun olması için çoğu ülke biyometrik pasaportlara geçiş yapmıştır.Çoğu ülke makine tarafından okunmayan pasaportları kabul etmeyip,gerisin geriye ülkesine döndürmektedir.

Eğer yurtdışına çıkmak gibi bir niyetiniz varsa, gideceğiniz ülkenin pasaport,vize kurallarına çok iyi hakim olmanız gerekiyor.Havayolu şirketleri ise pasaport ve seyahat gereklilikleri konusunda web siteleri aracılığıyla destek olmaya çalışıyorlar.

Sizce pasaport nedir? Daha önce pasaport ile ilgili sorun yaşadınız mı? Pasaport ülke güvenliği için önemli bir unsur mudur? Yorumlarda düşüncenizi belirtebilirsiniz...

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar