2023'ÜN İLK UÇAK KAZASI - Nepal'de yolcu uçağı düştü

Tam olarak 15 Ocak 2023'te Asya ülkesi Nepal'in, merkezinde ki "Pokhara kenti"yakınlarında,Katmandu-Pokhara seferini yapan, Nepal Merkezli Yeti Havayolları'na ait ATR-72 tipi çift motorlu uçak,iniş sırasında Pokhara Uluslararası Havalimanı'na 1,6 kilometre mesafedeki "Seti Nehri Vadisi" yakınında düştü.O anda uçak ateş topuna dönmüştü.Uçakta yangın çıkarken bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.Uçağın piste düştüğü sırada alev alarak yangın çıktığı belirtildi.Uçaktakileri kurtarmak için çevredekiler seferber oldu.

Devlet televizyonun yayınladığı görüntülerde ise Himalaya Dağları'nın eteğindeki sarp bölgede, düşen uçaktan alev ve dumanların çıkması yer alıyordu.Düşen uçağın karakutusu, 16 Ocak'ta bulundu ve incelenmesi için Fransa'ya gönderildi. Evinin terasından kaza anına şahit olduğunu söyleyen "Gaurav Gurung", uçağın iniş esnasında havada şiddetli şekilde döndüğünü ve burnu üzerine yere çarptığını belirtti. Gurung, uçağın düşmesinin ardından alev aldığını ve olay yerinin hızla dumanlara teslim olduğunu aktardı. Şirket Sözcüsü Sudarshan, Eski havaalanı ile Pokhara Uluslararası Havaalanı arasında düşen Yeti Havayolları uçağında toplam 72 yolcu ve dört mürettebat olduğunu ifade etti. Bartaula, yolcular arasında en az 10 yabancı uyruklu kişi ile 2 bebeğin de bulunduğu bilgisini paylaştı.Bunu takip eden bir açıklamayla beraber Nepal Sivil Havacılık Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, uçaktaki yabancı uyrukluların arasında, 5'i Hint, 4'ü Rus, 1'i İrlandalı, 2'si Güney Koreli, 1'i Avustralyalı, 1'i Fransız, 1'i de Arjantinli olmak üzere 15 yabancı ülke vatandaşı olduğu belirtildi.

Arama kurtarma çalışmalarının seferber olduğu uçağın neden düştüğüne dair henüz resmi bir bilgi bulunmazken, İlk belirlemelere göre 16 kişinin hayatını kaybettiği belirtilsede son yapılan açıklamaya göre, kazada en az 68 kişi hayatını kaybetti.Bahadur, cesetlerin enkazdan çıkarılması için olay yerinde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.Başbakan Pushpa Kamal Dahal, güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi.Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal, kazada hayatını kaybedenlerin aileleriyle bir araya geldi ve otopsi sürecinin hızlandırılması için hastanelere çağrıda bulundu. Havacılık uzmanları uçağın alçak irtifada kontrolden çıktığını iddia ederken, ülkede "son 30 yılın en ölümcül kazası" olarak kayda geçen uçak kazası olması nedeniyle ülke genelinde "ulusal yas" ilan edildi.. Hükümet, kazanın soruşturulması için Turizm Bakanı Nagendra Ghimire başkanlığında 5 kişilik bir komitenin kurulmasına karar verdi. Aralarında Everest dahil Dünyanın en yüksek 14 dağından 8'inin bulunduğu ülkede, hava durumundaki ani değişimler uçaklar için ölümcül durumlar oluşmasına sebep olabiliyor.İlk gelen bilgiler, kazaya kötü hava koşullarının neden olduğu yönünde olsada, yapılar araştırmalarla birlikte;Nepal'de iniş yapmaya çalıştığı sırada düşen ve içindeki 72 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yolcu uçağının ineceği Pokhara Uluslararası Havalimanı'nda "aletli iniş sisteminin" çalışmadığı bildirildi. Merkezi Hindistan'da bulunan "Güvenlik Önemlidir" Vakfının kurucusu Pilot Amit Singh, aletli iniş sisteminin veya seyir yardımcılarının çalışmamasının kazaya neden olmuş olabileceği değerlendirmesini yaptı.Ve şunları ekledi. "Seyir yardım araçlarınız yoksa Nepal'de uçmak çok daha zor ve uçuş sırasında sorun yaşandığında pilotlara daha fazla iş yükü biniyor." ifadesini kullanan Singh, aletli iniş sisteminin olmayışının Nepal'deki hava güvenliğinin "yeterli olmadığına işaret ettiğini" aktardı.


Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar