Bayraktar TB 3 ne zaman gelecek?
 
#baykar #türkiye #selcukbayraktar

Türkiye'nin savunma ve havacılıkta son yıllarda ortaya koyduğu gelişim zirveye çıkmaya devam ediyor.Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerine yerli ve milli imkanlarla en gelişmiş araç ve ekipmanları kazandırmaya çalışan Türk savunma sanayisi, son dönemlerde birçok projede kritik adımlar atıyor. Geçtiğimiz dönemlerde Rusya-Ukrayna savaşındaki etkisi ile birlikte Türk SİHA'sı Bayraktar TB2 dünya gündeminden düşmez olmuştu.Türkiye'nin savunma ve havacılıkta son yıllarda ortaya koyduğu gelişim Cumhuriyet'in 100'üncü yılında zirveye çıkmaya hazırlanırken en çok merak edilenlerden birisi de Bayraktar TB3. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Gebze Teknik Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelmişti.Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı üretimindeki başarısını anlatan Bayraktar, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalindeki topraklarını kurtarma operasyonunun dönüm noktası olduğunu belirtti.İddialı yeni projelerden de bahseden Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 ve muharip insansız uçak sistemi (MİUS) hakkında bilgi verdi.

İlk olarak 29 Ekim 2020 tarihinde BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın yaptığı paylaşımla duyurulan Bayraktar TB3,Baykar firması tarafından geliştirilen TB2 SİHA’nın üst versiyonu olarak tasarlanmaktadır.Dünyada ilk defa kısa pistli gemiden konvansiyonel şekilde inip kalkan insansız hava aracı olan Bayraktar TB3, çok büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak.Bayraktar TB3, sahip olduğu özelliklerle Bayraktar TB2 ile Bayraktar Akıncı TİHA arasında bir seçenek oluşturacak. Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip Bayraktar TB3 kanatları altında akıllı bir cephanelik barındırıyor.

Keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahip olacak Bayraktar TB3, katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlandı. Bayraktar TB3 bu sayede kullanıcıya deniz aşırı görevlerde silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon icra etme kabiliyeti sunuyor. Sonuç olarak; Bayraktar TB3 SİHA, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip silahlı insansız hava aracı sistemidir. Keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahiptir. Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı kullanıcıya deniz aşırı görevlerde silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon icra etme kabiliyeti sunmaktadır. Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olan Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilmektedir. Baykar Savunma tarafından üretilen katlanır kanatlı ve kısa mesafede iniş-kalkış özelliğine sahip bir silahlı insansız hava aracı,Baykar'ın TCG Anadolu gemisine konuşlandırılmak üzere geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA'sı yeni yılın ilk yarısında gökyüzüyle buluşmaya hazırlanıyor.

 ------------------------------------------------------------------ 
#türkiye #savunmasanayi #havacılık #yerlimilli #yerliüretim #türksavunmasanayi #türksihaları #siha #insansızhavaaracı #baykar #baykartech #selcukbayraktar #baýraktar #bayraktartb2 #bayraktartb3 #süleymansoylu #içişleribakanlığı #havacilikadina #gündem #haberler 
------------------------------------------------------------------ 
#turkey #defenseindustry #aviation #turkisharmy #statusnew #aviationworld #news #militaryaviation #unmannedaerialvehicle #agenda 

— 

 MUHAMMED KARAGÖZ | HAVACILIK ADINA | KURUCUSU

#baykar #türkiye #selcukbayraktar

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar