Jet Çağını Başlatan Teknoloji: Turbojet Motor!

Havacılık tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri hiç kuşkusuz jet motorunun icadı olmuştur.bugün kullanılan hava taşıtlarının büyük kısmına güç sağlayan modern gaz türbin motoru teknolojisine öncü olmuştur.Turbojet motorlar, havacılıkta kullanılan gaz türbin motorlarının erken döneminde ortaya çıkmıştır. İlk örnekleri 2. Dünya Savaşı sırasında üretilen İngiliz yapımı Gloster Meteor ve Alman yapımı Messerschmitt Me-262 “Schwalbe” avcı uçaklarında kullanılan turbojet motorları, havacılıkta “Jet Çağı” adı verilen yeni bir dönemin başlamasını sağlamıştır.

#uçak #motor #turbojet

➤➤➤Yeni Videolar İçin Abone Olmayı Unutmayın

 
Turbojet, hava solumalı, havacılık sektöründe kullanımı olan bir jet motorudur. Newton’un 3. Yasası uyarınca yüksek hızda gazları geriye iterken, kendisi ters yönde bir kuvvet oluşturur. Turbojet motorları elde ettiği yüksek enerjili gazı geriye doğru çok kuvvetli bir şekilde püskürtür. Genellikle askeri alanda kullanılır. Çok gürültülüdür ve yüksek hızlarda verimlidir. 

Turbojet motora en güzel örnek ülkemizin KALE-ARGE firması tarafından üretilen KTJ-3200 ve TEI firması tarafından üretilen TJ-90 turbojet motorlarıdır. Sovyet yapımı Klimov VK-1 turbojet motorları, Kore Savaşı sırasında Sovyet destekli Kuzey Kore Hava Kuvvetleri ile ABD Hava Kuvvetleri arasındaki yoğun hava çatışmalarında rakibi olan ABD yapımı North American F-86 “Sabre” avcı uçaklarına karşı yüksek hız ve manevra kabiliyetiyle ün kazanmış olan Sovyet yapımı Mikoyan MiG-15 (NATO Rapor Adı: “Fagot”) avcı uçaklarında kullanılmıştır.

— MUHAMMED KARAGÖZ | HAVACILIK ADINA | KURUCUSU

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar