Meksika Sınırından Amerika'ya İlticada Yeni Joe Biden Kuralları

ABD Başkanı Joe Biden,başkanlığı döneminde ilk defa, son dönemde binlerce Güney Amerikalı’nın iltica başvurusu için akın ettiği, ülkenin güney sınırında bulunan,düzensiz göçmenlerin ülkeye yasa dışı giriş güzergahlarından olan Teksas eyaletine bağlı Meksika sınırındaki El Paso'ya geldi.


5 Ocak’ta yeni sınır planını duyuran Biden, göreve geldikten iki yıl sonra ilk kez sınır güvenliğini ve güneyden gelen göçmenlerin durumunu incelemek için sınır kasabası El Paso'yu ziyaret eden Joe Biden, sosyal medya hesabından sınır görevlileri ile sınır boyunca yürürken bir fotoğrafını paylaşarak "Sınırdaki sorunlarımız bir gecede ortaya çıkmadı ve bir gecede de çözülecek değil" dedi:

"Ama bu bozuk sistemi birlikte tamir edebiliriz. Sınırı güvenli bir hale getirip göç sürecini düzenli, adaletli, güvenli ve insancıl bir hale getirebiliriz." Yönetiminin "yasadışı göçü sınırlandırıp göçe giden yasal yolları genişletmek ve güvenliği arttırmak için için mevcut araçları kullandığını" kaydeden Biden, "Benimsediğimiz yaklaşım, işe yaradığını bildiğimiz bir modele dayanıyor. Ancak bozuk göç sistemimizi gerçek anlamda tamir edebilmek için Kongre'nin harekete geçmesi gerekiyor" dedi. ABD Başkanı Joe Biden, Meksika sınırını yasadışı yollardan geçerken yakalanan Kübalı, Nikaragualı ve Haitili göçmenleri hızla sınır dışı etmek için Trump dönemindeki kısıtlamaları genişleteceğini açıkladı. Eski ABD Başkanı Donald Trump zamanında uygulanmaya konulan, "Title 42" olarak bilinen yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesini hızlandıran 42. kanunun kaldırılması tartışmaları üzerine ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sınırda göçmen akını beklentisine karşı yaklaşık 10 çadır tesis kurmayı planladığını açıklamıştı. Yeni planla, Meksika, Küba, Nikaragua, Haiti ve Venezuela'dan ayda yaklaşık 30 bin göçmen havayoluyla kabul edilecek. Biden yönetimi, kısıtlamaların Trump dönemine göre farklı olacağını, göçmenlerin yasal yollardan ABD'ye girmek için başvurabileceklerini ve iltica sürecine "düzen ve güvenlik" getirileceğini bildiriyor.

— MUHAMMED KARAGÖZ | HAVACILIK ADINA | KURUCUSU

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar