PASAPORT NEDİR?

Havacılıkla pek ilgisi olmasada havalimanı ve yolcu kavramlarını ele aldığımızda onların belli ülkeler için yurtdışına çıkmasını sağlayan,gerekli ve aynı zamanda zorunluluğu bulunan bir referans aracı vardır.Biz buna pasaport diyoruz.Peki pasaport nedir?

 
Kimimiz çok önemli bir iş seyahati kimimiz ise bütün yıl çalıştıktan sonra yorgunluğu atabilme isteğinin heyecanı ile yurtdışına gitmek isteriz.Fakat bunu yapabilmek için almamız gereken bir evrak veya bir referans gerekir.Bunun ismi ise bütün dünya insanlarının bildiği ve kabul ettiği evrak olan pasaporttur.Günümüzde, dünya da bulunan bütün pasaportları incelediğimizde hepsinin şekil,kapağındaki yazıların verdiği mesaj,pasaport boyutları vesaire neredeyse aynı tip olduğunu görürüz.Her ülkenin kendine has pasaportu vardır.Paralarda nasıl görüyorsak,her ülkenin de kendi tarihini, geleneklerini ve göreneklerini anlatan uygun motiflerleri görürüz. Aynı zamanda sahteciliği önlemek amacıyla da devlet otoriteleri pasaportun üzerine,içerisinde bulunan sayfaların içine gözle görülmeyecek bir hayli değişik güvenlik özellikleri gizlerler.Sınırdan sahte pasaportla geçmek isteyen şahıslar ise çoğunlukla sınır polislerinden geçemiyorlar ve bunun sonunda ise yakalanıyorlar.Peki pasaport nedir? Pasaport ne işe yarar? Hiç düşündünüz mü? Tanım olarak açıklamak gerekirse, kanunlarda açık bir şekilde ifade edilmiş olan ve elinde bulunduracak olan şahsın bununla beraber bir ülke sınırından başka bir ülke sınırına geçiş yapmasını bir zorluk yaşamadan sağlayan bir çeşit belgedir diyebiliriz.

------------------------------------------------------------------ 

Havacılık hakkında diğer içeriklerimize HAVACILIKADINA.COM web sitemizden ulaşabilir,iletişim kutusundan bize yazabilirsiniz. Diğer tüm havacılık videolarımız için beğeni,yorum,takip ve, Abone olmayı, unutmayın.

İletişim kutusundan bize yazın. Eğer videoyu beğendiysen,lütfen beğeni/paylaşım/yorum yapmayı unutma 😉

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar