Geçmişten Günümüze Havacılık Denemeleri

Havada uçabilmek insanoğlunun her zaman hayali olmuştur.Bu uçma hayali,geçmişten günümüze birçok havacılık denemelerini beraberinde getirmiştir.Bu hayali gerçekleştirmek için hem Türk havacılığında hem de dünya havacılığında yapılan denemeler araştırıldığında, uzun bir süreç yaşandığı görülmektedir.

Havada uçabilmek insanoğlunun her zaman hayali olmuştur. 

• 875 - İbn-i Firnaz, Tüy ve kumaş gibi malzemeler kullanarak ilk planörü tasarlamıştır.

• 1010 - İmam İsmail Cevheri'nin Nişabur'da (Türkmenistan) kollarına yerleştirdiği tahta plakalarla minareden atlayışı yazılı kaynaklara geçen ilk havacılık olayıdır.

• 1630 - Hezarfen Ahmed Çelebi, Galata Kulesi'nden Üsküdar- Doğancılar'a kadar olan 6000 m.lik mesafeyi kendi yapımı planör kanatlarıyla kat etmiştir.Resim:2

Resim:2 / Hezarfen Ahmed Çelebi  planör kanat denemesi


• 1633 - Füzeciliğin atası olan ünlü Türk bilim adamı Lagari Hasan Çelebi 17. yüzyılın başlarında barut dolu haznesi bulunan basit hava roketi ile ilk kez havalanmayı başarmıştır. Yaklaşık 300 metre kadar havalandığı ve 20 sn boyunca havada kaldığı ölçülmüştür.

• 1783 yılında Paris de çoğunluk tarafından kabul edilmiş ilk insanlı sıcak hava balonu uçuş gerçekleşmiştir.Resim:3

Resim:3 / Paris ilk insanlı sıcak hava balonu uçuş denemesi

• 2 Temmuz 1900 - Havalandırılan ilk zeplin 400 metre yükseklikten uçarak 6 km lik bir yolu 17 dakika 30 saniyede aldı.

• 17 Aralık 1903 - Dünya tarihinde, yapılan ilk uçak 1903 yılında Wright kardeşlere aittir. Bu çalışmayla havada 12 saniye kalmayı başarmışlardır.Resim:4

Resim:4 / Wright kardeşlerin yapılan ilk uçak denemesi

13 Eylül 1906 - Alberto Santos-Dumont tarafından halka açık bir gösteri ile 221 metrelik bir mesafe, ilk motorlu uçuş olarak gerçekleştirilmiştir.

8 Temmuz 1908 - Therese Peltier İtalya Milano da Leon Delagrange ile yaklaşık 200 metre uçarak ilk yolcu olarak uçan kadın olmuştur.

25 Temmuz 1909 - Fransız pilot, Louis Bleriot, İngiliz Kanalı'nı, Calais'ten Dover'a kadar uçarak, uçakla ilk geçen kişi olmuştur.

17 Eylül 1911 - Amerika kıtası bir uçtan diğer uca, uçakla geçildi. Pilot Calbraith Rodgers, New York'tan başladığı uçuşunu Kalifornia, Lon Beach'te tamamlamış ve uçuş 84 gün sürmüştür.

28 Ocak 1925 - Vecihi Hürkuş, hayatında 102 tipte uçakla, 30.000 saatini havada geçiren ilk ve tek Türk pilotudur. Hürkuş, 28 Ocak 1925 tarihinde saat 15:00 te uçağı Vecihi K-VI ile deneme uçuşunu gerçekleştirir. 15 dakika havada kalır ve emniyetli bir şekilde yere iner. Uluslararası standartlarda, bir uçağın ilk deneme uçuşu 15 dakikadır.

28 Ocak 1925 - Vecihi Hürkuş

1933 - Havayolları Devlet İşletme İdaresi (HDİİ) Türkiye' de sivil havayolları kurmak ve bu yolda taşıma yapmak üzere görevlendirildi. HDİİ daha sonra Türk Hava Yolları (THY) adını almıştır.

1938 - Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen, Ata'nın teşvik ve direktifiyle havacılık mesleğine girmiştir. Bröve aldıktan sonra askeri havacılığa yönelmişti. 1937 yılında Eskişehir'de Hava Okulu'ndan mezun olmuştur. 1.Tayyare Alayı'nda altı aylık harp uçuş eğitimi gördükten sonra "İlk Türk Kadın Savaş Pilotu" ünvanını almıştır.

• 1947 - THY, Ankara-İstanbul-Atina uçuşuyla, ilk yurt dışı seferini gerçekleştirmiştir. 

• Türk Hava Kuvvetlerinin Kuruluşu : 1910 yılı ocak ayında Harbiye Bakanı ve Genel Kurmay Başkanı görevine gelen Mahmut Şevket Paşa'nın emri ve Genel Kurmay 2. Şubesinde görevli Kurmay Yarbay Süreyya Bey 'in (Ilmen) girişimleri üzerine 1911 yılı içerisinde pilot yetiştirme ve uçak alımı çalışmaları başlatıldı. 29 Haziran 1911 günü yapılan sıvan sonucu belirlenen iki subay pilotaj öğrenimi için Fransa 'ya gönderildiler. Aralık ayı içerisinde de Deperdussin firmasına iki uçak siparişi verildi. Bu uçaklar 12 Mart 1912 günü İstanbul'a geldiler aynı ay içerisinde Ayastefanos (Bugünkü Yeşilköy) kuzeyinde hava meydanı ve uçuş okulu yeri
saptanarak hangar yapımına başlandı. Fransız R.E.P. Firmasına dört uçak sipariş edildi ve yedi pilot adayı ile makinist - marangoz olarak yetiştirilecek bu fabrikanın okuluna gönderildiler.

Yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar