Mrz (machine-readable zone) nedir? Makineler bunu nasıl okur?

Mrz (machine-readable zone) dediğimiz şey makineler tarafından belge üzerinde bulunan, alt ve üst satırlarda ki sembolle belirtilen hanelerin, okunabilir kısmıdır.Kimlik belgelerinin sayı,harf ve karakterlerle,kodlanmış bir halidir.

Zaten pasaport üzerinde tüm bilgiler yazıyor ne gerek var buna diyebiliriz.Fakat,sahtecilikle beraber insan sayısınında artması, güvenlik ve günümüz  teknolojisiyle beraber Mrz (machine-readable zone) sistemi, işleri daha da kolaylaştırıyor.


Mrz (machine-readable zone) sistemi taranacak belge üzerinde;belge sahibinin tam adı,belge numarası,uyruğu,doğum tarihi ve belge son kullanma tarihi gibi başlıca ayrıntıların, daha hızlı daha güvenli ve daha kolay taranmasına olanak verir.

Tabiki de Mrz (machine-readable zone) sadece pasaportta bulunmaz.Herhangi bir
uluslararası pasaportun fotoğraf sayfasında olduğu gibi birçok kimlik kartında (id cards),süreli veya süresiz oturum kartlarında,pasaport içinde bulunan sticker vizelerde bulunur.Örnek; shengen vizeleri diyebiliriz.Gelelim Türkiye pasaportunda ki Mrz (machine-readable zone) kısmına.

Türk pasaportunun Mrz (machine-readable zone) kısmı nasıl? Ve kaç karakterli ? Hiç merak ettiniz mi?

Türkiye Pasaportunun MRZ hanesinde, üst ve alt satırlarda toplam 44'er adet karakter  (harf,rakam ve < işareti)bulunmaktadır.

Ülkelere göre Mrz (machine-readable zone) haneleri değişiklik gösterebilir.Ayrıca bazı ülkeler MRZ'de açıklamadıkları çok gizli güvenlik rakamı kullanabilirler.

Mrz (machine-readable zone) amacı nedir?

Pasaporta basılı bir sticker vizesinin MRZ hanesi


Aslında bakarsanız; Mrz (machine-readable zone) temelleri 1980'li yıllarda tanıtıldı.Burada ki Mrz (machine-readable zone) amacı, güvenliği arttırarak kimik kontrol işini kolaylaştırmak ve hızlandırmaktı.Bir havalimanını bir yolcu üzerinden örnek vermek,MRZ sisteminin ne kadar önemli olduğunu anlatmayı kolaylaştıracaktır.


Sizlerde yolcu oldunuz  ve bunu en iyi sizler biliyorsunuz.Uçağın kapısına geçene kadar kaç kere pasaport,kimlik vb. gösterdiniz? İşte burada devreye Mrz (machine-readable zone) sistemi devreye giriyor.Sizler kontuarda check-in yaparken,pasaport veya kimlik bilgilerinizin uçuş sistemine işlenmesi gerekiyor.Bunu iki türlü yapabiliriz.Birincisi klavye ile pasaport üzerindeki bilgileri tek tek sisteme yazarak, ikinci ise makineden pasaportu geçirerek işlemi tamamlamak.Bence ikincisi daha hızlı ve kolay gelecektir.

İlk olarak Mrz (machine-readable zone) sistemi;pasaport sahibinin standartlaştırılmış bir şekilde alınıp,kaydedebilip daha sonraki yolcu müracaatında tekrardan yolcuyu tanıma imkanı sağlar.Sağlanılan bu imkan,günümüze kadar sahtecilik veya imposter olaylarının azalmasını sağlayan önemli bir etken olmuştur.

Pasaportta MRZ


Ulusal pasaportlar,veren ülkenin vatandaşlarına ülke dışına çıkma hakkı tanıdığı bir çeşit izin belgesi diyebiliriz.Bu nedenle dünyada ki güvenlik ve emniyet açısından gelişmiş olan tüm havalimanlarında, bu belgede ki bilgilerin,eşit ve doğru bir şekilde taranması ve tanınması gerekir.

Pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfaya baktığımızda, aslında o sayfanın 2 kısımdan oluştuğunu anlarız.Birinci kısım VIZ ( Visual Inspection Zone)(Görsel Muayene Bölgesi).İkinci kısım ise Mrz (machine-readable zone)(Makine Tarafından Okunabilir Bölge).

MRZ hanesinde bulunanlar şu şekilde;
– Belge kodu
– Pasaportu düzenleyen devlet kurumunun (kuruluşunun) eyalet kodu veya kodu
– Tam Ad – Belge numarası 
– Vatandaşlık 
– Doğum tarihi 
– Cinsiyet 
– Pasaportun son kullanma tarihi 
– Veren makamın takdirine bağlı olarak sağlanan diğer veriler (bu, kimlik numarası, veriliş tarihi vb. dahil)

MRZ Tipleri

Tüm mrz haneli belgeler, ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) tarafından yayınlanmış olan "Doc 9303" adı verilen kurallar bütününe uymak zorundadır.

Mrz tipleri;vize kategorileri,ülke bakımından farklılık gösteren pasaportlar,kimlik kartları,oturum kartları ele alındığında hem hane sayısı hemde satır sayısı farklılık gösterir.

TİP- 1 MRZ(Kimlik kartları ve pasaport yerine geçen ID kartlar) tam olarak 3 satırdan oluşur ve her satır içinde 30 karakter barındırır.

TİP- 2 MRZ (Romanya kimliği ve eski Almanya kimlik türleri ve B tipi shengen vizeleri) 2 satırdan oluşur ve her satır 36 karakterden meydana gelir.

TİP- 3 MRZ (Bilinen tüm uluslararası pasaportlar,ABD,Japonya,Çin gibi ülkelerin verdiği A tipi vizeler) 2 satırla oluşamakla beraber her satırda 44 karakter bulunur.

Bunların dışında ICAO standartları dışında kalan belgelerde olabilir.Hem içerik sayısı hemde satır olarak tutmasada sistem bunu okuyabilir.Bunlara örnek olarak;bazı ulusal kimlikler,sürücü belgesi gibi...


MRZ Formatı

Şimdi,örnek bir ulusal pasaport MRZ'si üzerinden bunu biraz daha yakından inceleyelim.

Pasaportun MRZ'sinin en üst satırı

Okurken karşımıza çıkan satır başında ki o ilk harf, belgenin türünü belirtir.İlk harfi "P" ise o belge pasaporttur deriz.Eğer ilk harfi "V" ise o belge bir vizedir.

Buna ek olarak; pasaportu veren devlet veya kuruluşlar,pasaport türünü (medeni,resmi,diplomatik,hizmet vb.) daha belirgin olması amacıyla ikinci karakteri kullanabilir.

Pasaport türü belirlenmemişse bunu ifade etmek için "<" eklenir.Pasaport veya belge türü belirlendikten sonra ilk satırda mutlaka düzenleyen ülkenin üçlü kodu gelir.Örnek; P<TURODABASIOGLU<<OZGUR<<<........ gibi.İsim ve Soyisim "<<" işareti ile ayrılır.Soyisim birkaç kelimeden oluşuyorsa "<" ile ayrılır.

Ulusal pasaportlarda satır başına karakter sayısı sınırlıdır.Pasaport için belirtilen MRZ satırı tam olarak 44 karakter içermelidir.Bu sebebten dolayı bazen isim veya soyismin uzun olduğu zamanlarda ad kısaltılır.

Pasaportun MRZ'sinin alt satırı


Mrz (machine-readable zone) yani makine tarafından okunabilen kısım, tamamen latin alfabe ile yazılmıştır. 
Siz bu konu hakkında neler düşüyorsunuz? Mrz (machine-readable zone) sistemi daha da geliştirilmeli mi? Havalimanlarında buna benzer farklı bir teknolojiye rastladınız mı? Yorumlarda bize düşünlerinizi belirtin.


Vize Pasaport hakkında daha fazla şey okumak için >>> 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar