Havayolu Acil Çıkış Koltukları : Bilmeniz Gerekenler

Geçmişten günümüze kadar havayollarının koltuk aralığını, koltuk boyutunu ve yatabilme özelliğini baz aldığımızda ve ekonomik olarak küçülttüğü göz önüne alındığında, uzun mesafeli bir uçuşta rahat olmaya çalışmak maalesef çok zor gözüküyor.

Acil çıkış sırasındaki koltuklar, özellikle uzun menzilli uçaklarda genel olarak çok daha geniş bacak mesafesi sayesinde size çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlığı sağlayabilir. Daha küçük  turboproplar ve bölgesel jetler biraz daha fazla alana sahip olma eğiliminde oluyor.

Yayınlardan Ücretsiz Haberiniz Olsun!!! >>>

Acil Çıkış Koltuğunda Oturmanın Verdiği Sorumluluklar

Acil çıkış koltuklarının ekstra konforu karşılığında uymanız gereken birkaç kural var. Öncelikle, acil bir durumda çıkış kapısının nasıl çalıştırılacağını açıklayan uçuş görevlisini dikkatlice dinlemelisiniz; bu eğitim prosedürü kalkıştan hemen önce gerçekleşecektir. Bir uçağın gerçekten düşme ihtimali düşük olduğundan, ek sorumluluklar olmadan muhtemelen tüm bu bacak mesafesinin avantajlarından yararlanacaksınız. Ayrıca fiziksel olarak yetenekli olmanız, acil durum veya çıkış sıralarında oturduğunuzda acil durum eylemlerini gerçekleştirmeye istekli olmanız ve en az 15 yaşında olmanız gerekir.

Acil çıkışta ki bir koltuk için rezervasyon yaptırdığınızda ekstra diz mesafesine sahip olamama ihtimalinizin her zaman bulunduğunu unutmayın. Daha büyük dar gövdeli ve geniş gövdeli jetlerde, özellikle arkanızda ikinci bir çıkış sırası varsa koltuğunuz geriye yatmayabilir. Ayrıca sınırlı pencere manzarasına sahip tuvaletin yakınında bulunmanız da muhtemeldir. Bütün bunlar, ekstra alana sahip olabilirsiniz ancak birkaç sıra geride oturduğunuzdan daha rahat olmayabilir. Uzun bacaklarınız varsa veya esnemeyi seviyorsanız ekstra alan vaadi riske değer olabilir.

Acil Çıkış Sırasında Hangi Yolcuların Oturması Yasaklanabilir?

Her ne kadar tüm havayolları çıkış sırasındaki koltukların rezervasyonunu kısıtlamasa da önceden uyarıda bulunun: Siz veya birlikte seyahat ettiğiniz biri, acil çıkış sıralarına uygulanan kısıtlamaların kapsamına giriyorsa, siz veya seyahat arkadaşınızın yeri değiştirilebilir. Uçuş mürettebatı, bir yolcunun çıkış sırasında oturması gerekip gerekmediğini de içeren güvenlik prosedürlerini göz ardı etmeyecektir.

Yayınlardan Ücretsiz Haberiniz Olsun!!! >>>

Tabiki de aşağıdaki kısıtlamaların kapsamına girmediğinizden emin olun. Aşağıdaki durumlardan birine takılıyorsanız maalesef başka bir yere yerleştirileceksiniz:

-12 yaşın altındaki bir çocuk (bazen 15 yaşında)

-Bebeğiniz varsa

-Refakatsiz çocuk

-Acil bir durumda kapıyı kaldırmak veya tahliye yolu açmak için gereken işlevleri yerine getirme yeteneğinizi etkileyebilecek herhangi bir fiziksel veya zihinsel engeli olan bir yolcu

-Evcil hayvan veya rehber hayvanla seyahat eden yolcu

-Acil bir durumda gerekli görevleri yerine getirme fikrinden rahatsız olan yolcu 

-Uçak içerisinde ki mürettebatın kullandığı dillerden herhangi birini konuşmayan bir yolcu (bunun nedeni acil bir durumda çıkış sırasındaki yolcuların güvenlik talimatlarını anlayabilmesi gerektiğidir)

-Havayolu şirketinden, uçakta veya uçaktan yardım, uçakta ek yardım talep eden bir yolcu.

Daha fazlası için Youtube kanalımıza ABONE olabilirsiniz.!!!

Havayolu hakkında daha fazla ŞEY!! Okumak için>>>

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar