Havayolu Yemekleri Neden Düşündüğünüzden Daha İyi?

Dünyada ki bütün havayolları birbirleriyle hep rekabet içinde olmuşlardır. Peki bunun uçak yemekleriyle ne alakası var? Hiç düşündünüz mü?  Havayollarının rekabete ayak uydurmak için sürekli olarak strateji geliştirmeye çalışır.


"Uçak yemekleriyle ne alakası var?"

Havayolu bütçeleri dünyanın her yerinde farklılık gösterir ve uçak içi deneyime yatırılan para genellikle markalaşma ve pazarlama tekliflerinin önemli bir parçasıdır. Harcadıkları miktar genellikle bilet fiyatıyla da bağlantılıdır; ekonomi sınıfı, anlaşılır bir şekilde, uçağın uç noktasından daha az yatırım görür. 

Örneğin, Türk Hava Yolları, uçuşlarında yolcu siparişlerini alan ve özenle tasarlanmış, birden fazla katmanı olan arabalardan servis edilecek yemek tabaklarını alan şefleri görevlendirmesiyle ünlüdür. Bayrak taşıyıcımız da ünlü catering şirketi Do & Co ile ortaklık yapıyor ve yemek deneyimlerini el ilanlarını çekmenin bir yolu olarak kullanıyor. Günümüzün TikTok ve YouTube kültüründe ayrıntılara gösterilen bu tür dikkat işe yarayabilir. Müşteriler, istemeden de olsa, gemideki deneyimlerini sosyal medya aracılığıyla paylaşarak marka elçileri haline geliyorlar. Daha az yatırım yapan havayolları için aynı durum ters etki yaratabilir.


Rekabette Öne Çıkmak İçin Ünlü Şeflerle Ortaklıklar Yapılıyor

Gökyüzünde uçarken yemek yemek, aynı zamanda aç yolculara yemek keyfi sunarken, zamanın geçmesine de yardımcı oluyor. Havayolları, tekliflerini rekabette öne çıkarmak için ünlü şeflerle ilişkiler kurmaya devam ediyor.

Air France, First ve Business Class kabinleri için Şefler Michel Roth ve Anne-Sophie Pic'in isimlerini ve tariflerini havayolunun uçak içi menüsüne ödünç vermesiyle yeni bir ortaklığa imza attı. Haute cuisine ile eşanlamlı bir ülkeden gelen ulusal bir taşıyıcı için bu bağlantı, havayolunun markası açısından neredeyse hayati öneme sahiptir. Yemekler arasında, trüf soslu, tavada kızartılmış kaz ciğeri ile sığır eti ve zeytinli ve siyah trüflü tavuk yer alır.Air France, ekonomi sınıfında perde arkasında bile Fransız yeteneğini sergiliyor; tüm kabinlerde ücretsiz şampanya servisi yapan dünyadaki tek havayolu şirketidir. 

Hollandalı yıldız şef Jonnie Boer ve restoran De Librije'den sommelier Thérèse Boer, Amsterdam'dan kalkan uçuşlarda KLM'nin World Business Class'ında yeteneklerini sergiliyor. Menüler üç ayda bir değişecek ve brokoli ile fırında somon, kremalı tahinli ızgara kabak gibi lezzetler yer alacak. Servis gereçleri (tabaklar, tepsiler ve gümüş takımlar) bile Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders tarafından daha hafif ve daha çevre dostu olacak şekilde geliştiriliyor.

Dünyanın en büyük havayolu ikram tesisini tek çatı altında işleten Qatar Airways, belirli rotalarda business class yemekler için Malezyalı ünlü Şef Wan ile yeni bir ortaklığa imza attı. Bu, premium kabin için menüler tasarlayan Şefler Nobu Matsuhisa ve Vineet Bhatia ile mevcut ortaklıklara katılıyor.

Ekonomi sınıfında Katar, yolculara sıfırdan yapılmış makarna ve ekmek, elle yapılan omletler (burada lastikli yumurta yok) ve 66 özel yemek seçeneği sunuyor. Katar ulusal taşıyıcısının, cömert ikram bütçesini yansıtan Skytrax Yılın Havayolu ödülünü altı kez kazanması sürpriz değil.

Diğer ekonomi sınıfı yatırımları arasında British Airways'in kısa uçuşlarda uçakta satın alma menüsü için Michelin yıldızlı şef Tom Kerridge ile ortaklığı yer alıyor. JetBlue geçen yıl transatlantik uçuşlara başladı ve Mint ve ekonomi sınıfı kabiniyle övgüler kazandı. Ana kabindeki yolcular, altı ana yemek ve yan seçeneklerden kendi menülerini oluşturabiliyor. New York'un restoran grubu Dig'den üç tabak seçiyorlar.


Gökyüzünde Sağlıklı ve Sürdürülebilir Yemek Çok Önemli Bir Faktör

Bazı Havayolları gökyüzünde kesintisiz 19 saate kadar uzayabilen uçuşları için dinlenmeyi veya enerji vermeyi (tercihinize bağlı olarak) ve nemlendirici içecekleri teşvik eden spa esintili yemekler içerir. Taşıyıcılar, menü seçimlerine rehberlik etmesi için beslenme uzmanları ve uyku uzmanlarından oluşan bir ekiple iş birliği yapıyor. Kahvaltıda balkabağı dalının üzerinde narenciye somonu, basmati pirinci ve kişniş ghee ve goji meyveleri, yaban mersini, kinoa, badem ve ballı yulaf ezmesi gibi yemekler yer alabiliyor.

Ve bazı havayolları bu tip uzun uçuşlar için hidroponik çiftlikte menülerinizde yer alan marulları yetiştiriyorlar. Böylece, ürünün daha uzaklara taşınmasını sağlayarak gereksiz emisyonları azaltırken en taze ürünü garanti ediyor.

Havayolu hakkında daha fazla ŞEY!! Okumak için>>>

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar