Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) Nedir?

Hususi pasaport, diğer bir adıyla yeşil pasaport olarak geçmektedir. Memurlara, kamu çalışanlarına verilen belli avantajlar sunan pasaport türüdür.  


YEŞİL PASAPORT ALMANIZ İÇİN DEVLET MEMURU OLMANIZ GEREKİR

Özellikle; Shengen ülkelerine giriş için vize gerekli. Bunun için vize ile uğraşmak yerine vizesiz seyahat hakkına sahip olan yeşil yani hususi pasaport almak isteyebilirsiniz. Fakat bu durum hiç öyle olmuyor. Öncelikle yeşil pasaport hak etmeniz için derece ve meslek grubuna bağlı olarak değişmekle birlikte devlet memuru olmanız gerekir.

Tek koşul bununla da kalmıyor. Devlet memuruysanız ve belli bir kademeye ulaştıysanız ki bu her meslek grubu için farklı yıllar sürüyor. Buna örnek olarak 10 yıl devlet memurluğu yapmış olan bir birey direkt olarak yeşil pasaport alamıyor. Kimisinde çok hızlı olurken kimisinde çok daha geç yani 40 yaşından sonraya tekabül edebiliyor.


AVUKATLARA DA YEŞİL PASAPORT HAKKI GETİRİLDİ

Avukatlık, ülkemiz ve devletimiz içerisinde çok değere sahip ve çoğu kişinin olmak istediği meslek grubudur.

Yeni düzenlemeyle beraber devletimiz, avukatların yeşil pasaport alabilmesi için baroya kayıt olduktan 15 yıl sonrası için kıdem şartı ekleyerek böyle bir hak tanıdı.


YEŞİL PASAPORTTAN EŞİNİZ VE ÇOCUĞUNUZ DA YARALANABİLİYOR

Diyelim ki mesleğiniz sebebiyle yeşil pasaport sahibi oldunuz. Bunun sadece size değil evliyseniz eşiniz ve hatta çocuğunuza da faydası var. Size sunulan hakların hepsi ailenize de veriliyor. Yani bir yeşil pasaportlu bir bireyin çocuğuysanız  sizin de yeşil pasaportunuz oluyor.

BABADAN YEŞİL PASAPORT HAKKINIZ VARSA BU KOŞULLARDA BİTEBİLİR

Yeşil pasaportlu bir babanın çocuğuysanız sizde yeşil pasaport hakkına otomatikmen sahip olabiliyorsunuz.Taaki 25 yaşına kadar.25 yaşına geldiğinizde devlet sizden bu hakkı alıyor. Peki başka hangi koşullar bu hakkı elinizden alıyor hiç merak ettiniz mi?

Sadece 25 yaş kriteri değil başka koşullarda var. Bunlardan bir tanesi 25 yaş altı olup evli olmak, öğrenci olmamak, sigorta başlangıcı varsa yada devam ediyorsa yeşil pasaport hakkınız bitmiş demektir.


YEŞİL PASAPORT ÇOĞU ÜLKEYE VİZESİZ GİRİŞ HAKKI SUNUYOR

Bazen bir ülkeye girebilmek için uğruna uğraşlar verdiğimiz vize prosedürlerini yerine getirmek gerekir. Herkesin keşke benim de olsa dediği yeşil pasaportun en önemli ve en büyük avantajlarından biri de dünyada ki çoğu ülkeye vizesiz seyahat kapısını açmasıdır.

Örneğin; çoğu kişi ömründe bir kerede olsa görmek, gezmek ve eğlenmek için Avrupa'yı tercih eder. Normal pasaportlar için bu, pasaport içine basılan sticker, konsolosluk vizesi ile mümkündür. Ama bazıları için konsolosluk prosedürlerini yerine getirmek size illallah ettirebilir. Gelgelelim ki yeşil pasaport sahipleri bunlarla bile uğraşmıyorlar. Ayrıca yeşil pasaport sahipleri,90 gün boyunca Avrupa'nın kuzeyinden girip güneyinden çıkabilirler.(Sadece İrlanda yeşil pasaportu vizesiz kabul etmez) Onlar için tek sorun sanırım uçağın owerbook olması.

Vize Pasaport hakkında daha fazla şey okumak için >>> 

Yorumlar

 1. FPOP - F******E PLACE OF PLAYERS29 Şubat 2024 01:44

  WHEN THE DARKNESS HITS AND WE CANT BE SAVED
  WE RAM DI DAM DAM DA WE WILL RAVE
  WHEN OUR HEARTS ARE BURNING WE FEEL NO PAIN
  WE RAM DI DAM DAM DA WE WILL RAVE

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar