Kıbrıs'a Kimlikle Gidilir Mi?

Yavru vatan Kıbrıs'ın bütün güzelliklerini,atalarımızdan kalan birçok eserleriniyle a,dan z'ye her köşesi çok güzel ve harika... Peki Kıbrıs'a kimlikle gidilir mi? Türk vatandaşları Kıbrıs'a kimlikle girebilir mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

KIBRIS'A DIŞ HATLAR ÜZERİNDEN GİDİLİYOR

Öncelikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yani KKTC'ye havalimanı üzerinden gidiyorsanız ,bu iç hat değil dış hat üzerinden olmalı.Nasıl olsa kimlik ile gidiliyor, o halde iç hattan geçerim mantığı maalesef olumsuz.

Kuzey Kıbrıs'a Türk vatandaşları olarak hem pasaport hem de kimlik kartımız ile giriş yapabiliyoruz.Diyelim ki pasaportunuzu kaybettiniz yanınızda kimliğiniz var.Sadece kimlik kartı giriş için yeterlidir.


KKTC'YE PASAPORT İLE GİRİŞ YAPMAK, VİZE PUANINI DÜŞÜRÜYOR

Pasaportumda her ülkenin kaşesi olsun diyenler bu konuya dikkat etmeli,herşeyden önce nacizane bir fikir olarak, KKTC'ye sadece pasaport ile gitmek,yarın birgün shengen vizesine başvuru yapıldığı zaman Kuzey Kıbrıs, Avrupa ülkeleri tarafından tanınmadığı için onlara göre tanınmayan bir ülkede bulunduğumuzdan dolayı, ya vize vermiyor yada vize puanını eksiye düşürüyor.Buda vize almamızı olumsuz anlamda etkileyen durumlar arasında yerini alıyor.


KIBRIS'A KİMLİKLE GİDERKEN HARÇ PULU ALMANIZA GEREK YOK

Diyelim ki dış hatlara gittiniz dış hatlara gittiğim için harç pulu almam gerekiyor diye düşünüyorsanız hiç gerek yok.Çünkü harç pulu almanıza gerek yok.Nüfus cüzdanı ile çıkış yapanlar, harç pulu almaya gerek kalmazlar.Eğer pasaportla çıkış yaparsanız tabiki de gerekli.Bu da kimlikle yurt dışına seyahat edebilmenin avantajlarından biri olsun.

Vize Pasaport hakkında daha fazla şey okumak için >>> 

Yorumlar

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar