Havayollarında yolcu memnuniyeti nasıl sağlanır?

Havacılıkta binlerce yolcuya hizmet veren havayolları arasında geçmişten günümüze kadar süregelen rekabet, hep birer faktörler kümesine dayandırılmıstır.

Bu faktörlerden birkaçı arasında belki de en önemlisi ise havayollarının gelirinin büyük bir kısmını sağladığı kendisine sadakati devam eden yolcularından kaynaklanır.

Bir yolcunun seyahati için uçak tercih etmesi bir neden ise bu neden için yolcunun hizmet veren havayolu firmalarından birini tercih edip ona ücret ödeyip bunu sağlaması ise bunu takip eden başka bir neden olmuştur.Bugün ki makalemizde havayollarında yolcu memnuniyeti nasıl sağlanır? bunu inceleyeceğiz.


Bir yolcunun bir havayolunu tercih etmesi ve bunu süregelen bir sadakatle devam ettirmesi, ona hizmet veren havayollarının yolcu memnuniyetini o dönem içinde ve o dönemin şartlarına bağlı olarak tam anlamıyla karşılamasıdır.Bu durum ileri ki süreçte değişebilse bile o anlık yolcunun bir havayolu firmasını tercih etmesi ,yolcunun kendisinin istediği "yolcu memnuniyetini sağlayan maddeleri" büyük çoğunluğuyla karşılıyor anlamına gelmektedir.


GÜLER YÜZLÜ KARŞILAMA VE SELAMLAMA YAPILMASI

Güler yüzlü olmak en başta yolculardan ziyade insanî olarakta çok mühim bir davranış,bir hoşgörü olayıdır.İnsanları normal hayatta da güleç bir şekilde karşılamak ve bunu takiben selamlamakla birlikte uğurlama yapılmasının havalimanında yolculara da yapılması, hem havayolu hem havalimanı ve havayollarından bu hizmeti alan yolcular açısından çok önemli ve bağlayıcı bir unsurdur.

Bu iyi ve özenli davranış şekli, havayolları tarafı kaynaklı herhangi bir bilet veya boarding hatasında bile havayolları ne kadar haksız olsa bile ona gösterilen bu üslup ve güleryüzlülük, sinirlenen yolcuyu yatıştırmaya yetebilir.


Güler yüzlü olmak ne kadar önemli bir husus olsada bunu sağlamak her zaman mümkün değil hepimizin insan olduğu gibi bununla beraber herkesin yaşayışları doğrultusunda havalimanı çalışanları hergün aynı modda çalışamıyor maalesef.Bu sebebten dolayı güler yüzlü olmanın yanısına havayollarından hizmet alan yolcularında yolcu hizmetleri personelleri ve diğer havalimanı personelleriyle biraz daha anlayışlı bir dil ve üslüpla dialog içerisine girmelidir.Bu anlayış şekli eminim ki iki tarafında yararına olacaktır.


BUSINESS YOLCULARIN CHECK-İN İŞLEMLERİNİN YAPILMASI

Havayollarının en büyük gelir kaynaklarının başında business yolcular geliyor.Hal böyle olunca business yolcuların değeri diğer yolculara yani ekonomi bölümü yolcularından daha fazla oluyor.Bunun sebebi businessclass yolcuların ekonomi sınıfından birkaç kat fazla bilet ücreti ödemesidir.


Bu özellikleriyle beraber business yolcular check-in yapılırken bile ayrıcalıklara sahiptirler.En başta sadece onlara özel ayrı kontuarı ve aynı zamanda bagaj hakkıyla beraber bilet değişikliğinde ücret konusunda bile ayrıcalıkları vardır.Bu sınıfı memnun etmek ve kendine sadık yolcu sınıfına sokmak tabiki de çok önemlidir.Bu sınıfı memnun etmek ve elinde tutmak için havayolları birden fazla ayrıcalık getiriyorlar.Bunun en büyük sebebi ise yine belirttiğimiz üzere gelir sağlayan en büyük etken olmasıdır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Lütfen yorum yaparken saygı kurallarını aşmayalım.Teşekkürler...

HAVACILIK ADINA YOUTUBE

Popüler Yayınlar